Live Laugh Love

Një vend ku argëtimi ka të gjitha ngjyrat e ylberit...!! Jeni të gjithë të mirëpritur...!!
 
ForumForum  Portali*Portali*  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Vjetersia e fjaleve Shqiperi ,shqiptar dhe shqip...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sara
SUPER ADMINISTRATORE
SUPER ADMINISTRATORE
avatar

Numri i postimeve : 1007
Age : 25
Location : ..ku t'du!!! ♥
Registration date : 25/11/2008

MesazhTitulli: Vjetersia e fjaleve Shqiperi ,shqiptar dhe shqip...   Wed Nov 26, 2008 9:00 am

Duke vrare njecik mendjen per keto gjera arrita ne konkluzionin se populli me i vjeter indoeuropian i europes quan veten sipas Flamurit

Ne koherat antike qe nga periudha e perrallave me kucedra dmth te koherave qe smbahen mend ne quheshim ilire nga greket dhe hyllin (yllire toskerisht)quanim veten e vendi iliri nga greket ose hyllnia(ylliria toskerisht) nga vete ne...Pra ishim populli i (h) yjeve .

Kete e verteton Herodoti qe duke pare rremujen e percarjen qe sundonte ne greqi dhe vendet e tjera te europes cuditej qe gjithe ato fise nga danubi qendror (austria) deri ne ambraki kishin nje perkufizim kombetar pra ilire.

Romaket e moren nga greket dhe na quanin ilire.

Sundimi i gjate romak e sidomos rekrutimi masiv i ilireve ne legjionet romake e logjikisht marrja e nenshtetesis romake,ndikoi ne zhdukjen e denominit kombetar si ilire(gje qe do e shohim ne periudhet e sundimit turk,me zhdukjen e denominimeve arber e epiriot)

Dyndjet barbare forcuan zhdukjen e emrit ilir e si dhe zhduken ate romak dhe forcuan percarjen krahinore.

Kete e gjejme qarte tek eposi,pasi asnjehere nuk gjejme heronjte te luftojne per ilirine apo per romen por vec per lugjet e verdha e jutbinen.

mungesa e ndergjegjes kombetare solli edhe asimilim me te lehte te ilireve te veriut e numri i reduktuar i sllaveve beri qe te ekzistonte me tej ajo mase iliresh pa ndergjegje kombetare...

gradualisht u zhduk emertimi ilir dhe iliri dhe nga tradita gojore.

Me kalimin e shekujve vetem zonat bizantine te shqiperise ruajten emertimin epirot pasi nen shkumbin ishte epiri vjeter e mbi shkumbin deri ne shkoder epiri i ri.Zonat shqiptare te lindjes quheshin maqedoni kurse ato veriore ngaqe kalonin sa ne duart bizantine ne ato bullgare e pastaj ato serbe ngelen plotesisht pa emertim dhe ne fund mbizoteroi ai serb kosove e metohi.


ne shek 11 epiri i ri filloi te quhej nga vendasit arberi,fale fisit te albaneve ose arbaneve qe moren peshe politike gjate lufterave bizantino-bullgare.

Vazhdoi megjithate paralelisht perdorimi i emertimit epiriot.zonat nen shkumbin kane qene quajtur epiriote deri ne shek 17-18 kur u zevendesuan me ate shqiptare.

Krijimi i shtetit te arberit ne zonat e epirit te ri,forcoi emertimin arber ne zonat shkumbin-drin me nje perhapje te lehte jashte ketyre dy lumenjve.

Mbreteria anzhuine e napolit pushtoi durresin dhe shtetin e arberit per pak kohe po ngaqe u krijua mbreteria albanese pati ndikim ne europe dhe te gjithe shqiptaret quhen alban pikerisht nga kjo.

Dyndjet shqiptare ne greqi ne shek 13-14 e emertimi i tyre arberesh tregon qe emertimi arber ishte perhapur ne shume zona dhe ata qe nuk banonin ne zonat arberore drin -shkumbin filluan te emertohen me te.

Skenderbeu vete quhej arber edhe epirot dhe europa e quante princ te arberve ose epiroteve.

PSE SIPAS JUSH DOLI EMERTIMI SHQIPTAR DHE SHQIPERI ...????
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://live-laugh-love.forummotion.com
 
Vjetersia e fjaleve Shqiperi ,shqiptar dhe shqip...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Live Laugh Love :: Arti & Kultura-
Kërce tek: