Live Laugh Love

Një vend ku argëtimi ka të gjitha ngjyrat e ylberit...!! Jeni të gjithë të mirëpritur...!!
 
ForumForum  Portali*Portali*  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ROBOTI QË JU NDIHMON TË NGRIHENI NGA SHTRATI DHE SERVON USHQIMIN

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sara
SUPER ADMINISTRATORE
SUPER ADMINISTRATORE
avatar

Numri i postimeve : 1007
Age : 25
Location : ..ku t'du!!! ♥
Registration date : 25/11/2008

MesazhTitulli: ROBOTI QË JU NDIHMON TË NGRIHENI NGA SHTRATI DHE SERVON USHQIMIN   Tue Nov 25, 2008 11:30 pm

Shkencëtarët japonezë kanë prodhuar një robot, i cili u ndihmon njerëzve të ngrihen nga shtrati si dhe ua shërben mëngjesin në shtrat. Ata pohojnë se roboti i gjatë 1 metër e 24 cm, i cili ka gishtërinj dhe duar të buta, mund të bëhet edhe më i ngjashëm me qeniet që e kanë krijuar atë.

Humanoidi japonez – i quajtur Twendy-One – ka fuqi të mjaftueshme që t’u ndihmojë njerëzve të ngrihen dhe të ulen, sikur edhe t’u shërbejë atyre ushqimin, ndërsa vihet në lëvizje me të prekur. Roboti po ashtu mund të ndihmojë edhe në matarimin e punëve shtëpiake.

Shigeki Sugano, profesor në Universitetin Waseda, në Tokio, ka deklaruar: "Në shoqërinë tonë, e cila po plaket vazhdimisht, nevojiten robotë të fuqishëm dhe të kujdesshëm. Twendy-One është roboti i parë që i plotëson këto kushte".

Roboti Twendy-One është dizajnuar për t’i ndihmuar njerëzit e moshuar në punët e shtëpisë, sikur edhe në punët e kopshtit, ndërsa pritet të dalë në shitje në vitin 2015.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://live-laugh-love.forummotion.com
 
ROBOTI QË JU NDIHMON TË NGRIHENI NGA SHTRATI DHE SERVON USHQIMIN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Live Laugh Love :: Kuriozitete-
Kërce tek: