Live Laugh Love

Një vend ku argëtimi ka të gjitha ngjyrat e ylberit...!! Jeni të gjithë të mirëpritur...!!
 
ForumForum  Portali*Portali*  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 YJET E BOTËS MUZIKORE VDESIN TË RINJ

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sara
SUPER ADMINISTRATORE
SUPER ADMINISTRATORE
avatar

Numri i postimeve : 1007
Age : 25
Location : ..ku t'du!!! ♥
Registration date : 25/11/2008

MesazhTitulli: YJET E BOTËS MUZIKORE VDESIN TË RINJ   Tue Nov 25, 2008 11:45 pm

Elvis Presley, mbreti i Rrock ‘n‘ Roll-it, vdiq në moshën 42-vjecare, nga "pushimi i zemrës si pasojë e bllokimit të organeve të frymëmarrjes", sic u cilësua zyrtarisht. Kurt Cobain, këngëtar dhe autor tekstesh i grupit "Nirvana", qëlloi veten në vitin 1994 në shtëpinë e vet, në moshën 27-vjecare. Jim Morrison, lideri i grupit të famshëm të viteve ‘70 "The Doors", u gjet i vdekur në vaskën e tij në vitin 1971, në moshën 27-vjecare. U vërtetua se ai kishte vdekur si pasojë e infarktit kardiak, nga përdorimi i overdozave. Jimi Hendrix, me emrin e vërtetë James Marshall Hendrix, vdiq në vitin 1970, në moshën 27-vjecare. Pas konsumit të tepruar të alkoolit dhe tabletave për gjumë, ai u mbyt në gjumë. Këngëtari austriak, Johann Hoelzel, i njohur në botën artistike me emrin "Falco", vdiq në moshën 40-vjecare në vitin 1998, nga një aksident, që i erdhi si pasojë e humbjes së vëmendjes nga konsumimi i tepruar i kokainës.
Këto ishin vetëm disa nga episodet më të spikatura. Por lista e tyre është shumë më e gjatë, me shtrirje në kohë dhe hapësirë, moshë, gjini dhe kombësi. Por duket se shumë prej tyre i bashkon i njëjti fat i hidhur, si pasojë e një karrierë të përbashkët.
Një studim britanik tregon se yjet amerikanoveriorë kapin një normë mesatare të jetesës deri në moshën 42-vjecare. Ikonat europiane të rrokut dhe muzikës, sipas studimit në fjalë, vdesin madje edhe më herët, duke kapur një moshë mesatare rreth 35-vjec.
Nëse europianët u mbijetojnë 25 viteve të para pas lënies së karrierës së tyre, atëherë fati i tyre nuk ndryshon shumë nga ai i njerëzve të zakonshëm, për sa i përket jetëgjatësisë. Ndryshe ndodh në SHBA, ku yjet i nënshtrohen një rreziku më të lartë ndaj vdekjes. Në më shumë se cdo katër raste vdekjeje, sipas studimit, shkaktarë janë droga e alkooli. Studiuesit i kanë kërkuar industrisë muzikore, ta marrin më seriozisht shëndetin dhe sjelljen ndaj muzikantëve dhe yjeve të rokut. Kjo nuk është e rëndësishme vetëm për të mbrojtur jetën e artistëve, por edhe funksionin e tyre si imazhe apo ikona për njerëzit e tjerë. Për shembull, në Britaninë e Madhe rezulton se një ndër dhjetë fëmijë ëndërron një karrierë prej popstar-i.
Studimi i publikuar në faqet e "Journal of Epidemiology and Community Health" ka analizuar hollësisht të dhënat e 1.050 yjeve të botës së popit e rrokut, por edhe të zhanreve të tjera muzikore (kryesisht) nga Amerika e Veriut dhe Europa, të cilët njohën majat e famës në harkun e viteve 1956-1999. Mjekët nga Liverpuli kanë ndërmarrë kërkime, për të nxjerrë në pah se sa ka qenë norma mesatare e jetesës ndër yjet e muzikës botërore dhe i kanë krahasuar ato me atë të njerëzve të thjeshtë të së njëjtës moshë, gjini apo kombësi.

Kurt Cobain, këngëtari dhe autori i teksteve të grupit "Nirvana", qëlloi veten në vitin 1994, në shtëpinë e tij, në moshën 27-vjecare
Jim Morrison, këngëtari i grupit të famshëm muzikor të viteve ‘70 "The Doors", u gjet i vdekur në vaskën e tij, në vitin 1971 në moshën 27-vjecare. U vërtetua se ai kishte vdekur si pasojë e infarktit kardiak, nga përdorimi i overdozave
Këngëtarja Janis Joplin vdiq në vitin 1970, në moshën 27-vjecare, nga një overdozë heroine, pasi kishte konsumuar shumë alkool
Brian Jones, kitarist i grupit "Rolling Stones", në vitin 1969, gjendet i vdekur në pishinën e vilës së vet në moshën 27-vjecare. Ai u mbyt, pasi kishte konsumuar një sasi të madhe drogash
Jimi Hendrix, me emrin e vërtetë James Marshall Hendrix, vdiq në vitin 1970 në moshën 27-vjecare. Pas konsumit të tepruar të alkoolit e tabletave për gjumë, ai u mbyt në gjumë
Freddie Mercury, ylli i këngës "The show must go on" vdiq në vitin 1991 në moshën 45-vjecare, nga humbja e imunitetit që i shkaktoi sëmundja e SIDA-s
Basisti i grupit anglez "Sex Pistols", Sid Vicious, vdiq në moshën 21-vjecare nga overdoza
Këngëtari austriak, Johann Hoelzel, i njohur në botën artistike me emrin "Falco", vdiq në vitin 1998 në moshën 40-vjecare, nga një aksident që erdhi si pasojë e humbjes së vëmendjes nga konsumimi i tepruar i kokainës
Elvis Presley - mbreti i Rock ‘n‘ Roll-it, vdiq në moshën 42-vjecare nga "pushimi i zemrës si pasojë e bllokimit të organeve të frymëmarrjes", sic u cilësua zyrtarisht
John Bonham (djathtas), baterist i bandës së famshme britanike "Led Zeppelin", vdiq në vitin 1980 në moshën 32-vjecare, në shtratin e tij, pasi kishte konsumuar më parë një sasi të madhe alkooli
Ronald "Bon" Belford Scott (majtas) i grupit "AC/DC" vdiq në vitin 1980 në moshën 33-vjecare nga një "helmim akut i gjakut si pasojë e konsumimit të madh të alkoolit" dhe u gjet i vdekur në shtratin e vet
Tupac Shakur, një nga reper-at më të mëdhenj të SHBA-së e njëkohësisht edhe aktor, u qëllua për vdekje në rrugët e Las Vegasit, në vitin 1995 në moshën 25-vjecare
John Lennon i "Beatles"-ave u qëllua për vdekje nga një fans i cmendur në vitin 1980 në Nju-Jork. Ai ishte në moshën 40-vjecare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://live-laugh-love.forummotion.com
Fiona
Anetar i respektuar
Anetar i respektuar
avatar

Numri i postimeve : 259
Age : 25
Registration date : 26/11/2008

MesazhTitulli: Re: YJET E BOTËS MUZIKORE VDESIN TË RINJ   Sun Nov 30, 2008 2:09 am

se di a e ke xmend Merilyn Monroe..edhe at e kane gjet tvrame ne dhomen e hotelit sepse ka pas lidhje me kryetarin e shtetit (dica kshu se nuk e di mire)ka ken ne dijeni te disa sekreteve shtetrore edhe e kane vra!!kaq di un..po ka ken e re mesa di un!! Surprised
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Visari
Anetar aktiv
Anetar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 106
Age : 26
Registration date : 05/12/2008

MesazhTitulli: Re: YJET E BOTËS MUZIKORE VDESIN TË RINJ   Sun Dec 07, 2008 3:28 pm

po flas x kengetaret e rockut: eshte e vertete qe vdesin te rinj dhe shkaku nr 1 eshte OVERDOSA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Neri
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 414
Age : 25
Registration date : 26/11/2008

MesazhTitulli: Re: YJET E BOTËS MUZIKORE VDESIN TË RINJ   Sun Dec 07, 2008 5:07 pm

po asht e vertet visar....se tan ai za qe i del edhe shkundjet e krytit.....nuk mund ti bajn ne njeri ne gjendje normale.........
visar gjynah se po desin te rinj Chesteri me Davidin..................
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: YJET E BOTËS MUZIKORE VDESIN TË RINJ   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
YJET E BOTËS MUZIKORE VDESIN TË RINJ
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Live Laugh Love :: Bota Muzikore & Kinematografike-
Kërce tek: