Live Laugh Love

Një vend ku argëtimi ka të gjitha ngjyrat e ylberit...!! Jeni të gjithë të mirëpritur...!!
 
ForumForum  Portali*Portali*  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pavaresia nga prinderit.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sara
SUPER ADMINISTRATORE
SUPER ADMINISTRATORE
avatar

Numri i postimeve : 1007
Age : 25
Location : ..ku t'du!!! ♥
Registration date : 25/11/2008

MesazhTitulli: Pavaresia nga prinderit.   Wed Nov 26, 2008 12:27 am

Ne shumicen e rasteve, ne USA sapo behen 18 femijet behen te pavarur nga prinderit. Ne fakt pavaresia e plote arrihet pas moshes 21 vjecare, sepse atehere njeriu ka edhe shume liri te tjera te percaktuara me ligj, si psh: Kur mbush 21 vjec ke te drejte te blesh alkol, por jo me pare.
Por pergjithesisht punen e fillojne qe kur mbushin 16 (mosha minimale per te punuar e vendosur me ligj), dhe po ashtu mund te marrin patenten ne kete moshe, prandaj pavaresia financiare ne nje fare menyre fillon ne kete moshe, duke perjashtuar disa raste kur nuk ndodh keshtu.

Eshte e vertete se te rinjte e vleresojne shume pavaresine nga prinderit. Shpesh shprehen se mezi presin te behen 21 vjec. Arsyeja kryesore per kete eshte alkoli, por ka edhe arsye te tjera. Pra te rinjte ne USA rriten ne nje mentalitet qe i meson se duhet te jene te zotet e vetes sa me heret te munden.

Por ajo qe me ka shqetesuar mua nuk eshte mentaliteti i te rinjve, apo deshirat e tyre. Por fakti qe ky fenomen ne shume raste ka si autore prinderit. Ata jane te paret qe i detyrojne femijet e tyre te behen te pavarur, kuptohet kjo nuk perfshin te gjithe prinderit e Amerikes. Por kam degjuar shpesh here qe prinderit i perzene femijet nga shtepia, qe ata te fillojne te ndertojne jeten e tyre vetem, ose te qendrojne ne shtepi kundrejt nje pagese, qe shpesh here eshte shume e larte, prandaj e vetmja alternative per keta te rinj eshte te largohen.....

A keni degjuar per kete fenomen? Cfare mendoni per kete, dhe si e vleresoni sjelljet e te dyja paleve, rinise dhe prinderve???


Edituar për herë të fundit nga Sara në Fri Dec 05, 2008 7:05 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://live-laugh-love.forummotion.com
Fiona
Anetar i respektuar
Anetar i respektuar
avatar

Numri i postimeve : 259
Age : 25
Registration date : 26/11/2008

MesazhTitulli: Re: Pavaresia nga prinderit.   Fri Dec 05, 2008 1:22 am

kshu asht ba tradite atje dhe kjo gja asht normale per ta,kurse per ne jo!!ne jena msu qe vajza me dal prej shpiet vetem kur martohet dhe djali rrin aty ku ka jetu ne shumicen e rasteve!!!Por edhe aja ideja e prindve ne amerike qe me i msu fmite me u perball me jeten,nuk asht e keqe!!!mendimi jemm......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Neri
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 414
Age : 25
Registration date : 26/11/2008

MesazhTitulli: Re: Pavaresia nga prinderit.   Fri Dec 05, 2008 1:29 am

x mu veprohet shum mir.....duhet te mesohet fmija te perballet me jeten...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
iris
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 542
Age : 25
Registration date : 27/11/2008

MesazhTitulli: Re: Pavaresia nga prinderit.   Fri Dec 05, 2008 7:02 pm

eh tkishte ken edhe ktu si namerik pa na sbahena ashu as mas 300 vjetsh Crying or Very sad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Vilma
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 409
Age : 25
Registration date : 25/11/2008

MesazhTitulli: Re: Pavaresia nga prinderit.   Fri Dec 05, 2008 7:41 pm

edhe une jam dakort femija duhet te mesohet me u perball me jeten.....po populli jon sbahet sat e 1000 vjet...300 vjet jan pak iris

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
iris
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 542
Age : 25
Registration date : 27/11/2008

MesazhTitulli: Re: Pavaresia nga prinderit.   Fri Dec 05, 2008 8:08 pm

ke tdrejt maj pa thash spa e baj aq keq
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Vilma
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 409
Age : 25
Registration date : 25/11/2008

MesazhTitulli: Re: Pavaresia nga prinderit.   Fri Dec 05, 2008 9:05 pm

hahahaha e di maj e di ca me ba rrezikt na ku jetojm....po prep si prep mir mbijetojm....hahha

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Moreno
Anetar i thjeshte
Anetar i thjeshte
avatar

Numri i postimeve : 51
Age : 25
Location : Albania
Registration date : 05/01/2009

MesazhTitulli: Re: Pavaresia nga prinderit.   Tue Jan 06, 2009 10:56 pm

O njerz,per mu ju qe jeni vajza lutjnu zotin x mir qe jetoni ktu,per djemt asht ma mir se hardhek dojn,po vetem nqs jeni ne gjendje me e kontrollu vedin ne situata te kqija si jan atje,aq ma mir mandej po nqs sju duhet gja per mendimin tem,kam pa shum vajza qe degradohen e futen ner rrugt ma te kqija te jetes.Per mu kishte ken sh ma mir me ken ne amerik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pavaresia nga prinderit.   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pavaresia nga prinderit.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Live Laugh Love :: Tema Sociale-
Kërce tek: